Pro mnohé je to dávná historie. Pátek 17. listopadu 1989 byl jako každý jiný podzimní den. Co se v Praze na Národní třídě toho večera stalo, tak to nikdo v podhůří Orlických hor netušil. První zvěsti se začaly šířit až v sobotu odpoledne a v neděli.
Ten víkend mezi některými lidmi doznívala povznesená nálada ze svatořečení Anežky České papežem Janem Pavlem II. o předchozí neděli 12. listopadu, z informací o pádu Berlínské zdi či o závěrech celostátní konference Socialistického svazu mládeže.
V Československu v té době neexistovaly mobily, internet ani sociální sítě. Telefonní aparáty měli doma jen někteří lidé. K rychlému přenosu krátkých textových zpráv fungovala služba Telegram. Nejednalo se však o cloudovou službu instantního messagingu, ale o dálkový přenos rukou napsaných znaků z jedné pobočky pošty na druhou.
S protesty začali studenti
Od násilného potlačení studentského pochodu na pražské Národní třídě po generální stávku v celé zemi - tedy i na náměstí Dr. Zdeňka Nejedlého v Rychnově nad Kněžnou uběhlo pouhých deset dní.
V pondělí 20. listopadu se o dění v Praze začalo mluvit mezi studenty středních škol ve městě, 21.tého proběhl v tělocvičně Gymnázia F. M. Pelcla první míting studentů. Stávkový výbor gymnázia později uspořádal diskuzi o budoucnosti socialismu.
21. listopadu večer se konalo první protestní shromáždění v Praze, 22.tého v Hradci Králové, 23. listopadu se pak protestovalo i v Rychnově nad Kněžnou. Tady organizátoři z řad disentu hovořili o pražských událostech a četli očitá svědectví či požadavky studentů. Protestní shromáždění se konala za zvyšujícího zájmu lidí i další dva dny.
Generální stávka
Na pondělí 27. listopadu pak byla vyhlášena generální stávka. Podle dobového tisku se v poledne na náměstí sešly zástupy občanů, pracovníků rychnovských závodů i žáci místních škol. Ti nesli státní vlajky a transparenty podporující vysokoškoláky. Náměstím také projela kolona houkajících sanitních vozů z místní nemocnice.
Řečníci zopakovali celonárodní požadavky, odsouzení viníků zásahu proti studentům na Národní třídě, zrušení monopolu vlády jedné strany a článku Ústavy ČSSR o vedoucí úloze KSČ. Přítomný dav je za to odměnil bouřlivým potleskem. Studenti s příchozímilidmi nakonec vytvořili živý řetěz a obešli celé město.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2023 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin